1. Rozkvetlé kakaovníky

Kakaovník kvete po celý rok. Na jedné rostlině proto najdeme jak květy, tak plody v různém stádiu zralosti. Menší, hojně členěné květy rostou přímo z kmene, nebo z hlavních větví rostliny. A to buď jednotlivě, nebo se spojují v bohatá květenství na dlouhých stopkách. Na jednom stromě vykvete až 5000 květů, ovšem jen 5 % z nich se promění v plody. Květy opyluje drobný hmyz a vítr.

2. Růst a zrání kakaových bobů

Kakaové boby pro naši čokoládu rostou na plantážích v Ekvádoru, či v Kolumbii. Zralý plod kakaovníku měří průměrně 30 cm a váží až půl kila. Roste 5 měsíců a další měsíc zraje. Během zrání mění svou barvu: od zelené, přes žlutou, až k červenohnědé. Záleží na odrůdě.

3. Sklizeň zralých bobů

Kakaové boby se dají sklízet celoročně, ale hlavní sklizeň probíhá v květnu a v listopadu, a to výhradně ručně. Farmáři odsekávají zbrázděné bobule kakaovníků mačetou a poté je rozloupnou krátkým nožem. Opatrně vyjmou zploštělá bílá semena, která v tuto chvíli chutnají hořce.

4. Fermentace a sušení

Farmáři připraví vyloupané boby k fermentaci: dají je do mělkých podnosů na zemi, které přikryjí banánovými listy. Během až šestidenní fermentace boby zkvasí a získají svou typickou čokoládovou chuť i hnědou barvu. Fermentované boby se suší na dlouhých kovových stolech. Pod stinným přístřeškem, žádné prudké slunce.

5. Z farmy do čokoládovny

Pořádně vysušené kakaové boby ještě ve slupkách prochází prvním tříděním a sypou se do jutových pytlů. Zavázané pytle s boby opouští farmu a lodí se přepraví do Evropy. V naší čokoládovně boby nejprve pečlivě protřídíme a vybrané kousky šetrně zbavíme slupky. Do výroby dále postupují jen semena prvotřídní jakosti.

6. Pražení

Do čokolád dáváme pražené, nebo nepražené kakaové boby. Nepražené boby si zachovávají více cenných přírodních látek, pražené dělají chuť čokolády ještě čokoládovější. Pražení je pro nás hra. Nastavujeme pražičku na různý stupeň a čas pražení. Testované vzorky zkoušíme a do čokolády upražíme boby přesně tak, jak nám nejvíc chutnají.

7. Mletí

Kakaové boby rozdrtíme a mezi žulovými kameny meleme. Přidáváme aktivní přírodní látky a konšujeme 2 až 3 dny.

8. Odlévání

Poté čokoládu temperujeme, střídání teplot ovlivňuje výsledný lesk a konzistenci čokolády. Zchlazenou čokoládu odléváme do forem.

9. Čokoláda

Tabulky necháme ztuhnout, hotové je vyklepneme z forem a balíme. Z pečlivě vypěstovaných kakaových bobů a dalších výběrových surovin tak u nás vzniká tabulka jedinečné čokolády, kterou si opravdu vychutnáte.

PŘIPRAVUJEME ČOKOLÁDY PLNÉ POCTIVÝCH INGREDIENCÍ A PŘÍRODNÍCH AKTIVNÍCH LÁTEK

funkční čokoláda

FUNKČNÍ ČOKOLÁDA

Funkční čokoláda Vitalo představuje lahodné spojení kakaových bobů, aktivních přírodních látek a vlákniny. Nedáváme do ní žádný přidaný cukr, ani chemii.

Přejít do kategorie

prémiová čokoláda

PRÉMIOVÁ ČOKOLÁDA

Prémiová čokoláda Vitalo vzniká důmyslným splynutím kakaových bobů, kakaového másla a dalších tradičních surovin. Sametově hořká, jemně mléčná, sladce bílá.

Přejít do kategorie

Doplňky čokolád

ČOKOLÁDOVÉ DOPLŇKY STRAVY

Čokoládové doplňky Vitalo kombinují chuťově výraznou funkční čokoládu s pečlivě vybranými aktivními látkami a prvky. Místo pilulek a kapslí se užívají čokoládové kousky.

Přejít do kategorie