Colostrum neboli mlezivo, je prvotní mléko, které se vytváří prvních několik dní po porodu. Obsahuje velké množství imunoglobulinů, tedy protilátek, které jsou součástí imunitního systému. Kromě této bioaktivní složky v něm jsou také růstové faktory, laktoferin, aminokyseliny, enzymy, vitamíny a minerály.

Příroda vytvořila colostrum tak, aby především novorozencům zajistila dostatek stavebních kamenů pro potřebnou obranyschopnost. Nejčastěji se využívá colostrum kravské. Protilátek právě v kravském colostru může být až stokrát více oproti běžnému kravskému mléku.

Při chřipce i jako výživa pro svaly

K čemu je colostrum dobré? Pro posílení imunitního systému, jako prevence proti chřipkám, při léčbě zranění a poškození nervového systému, při autoimunitních onemocněních, jako lék proti plísním a bakteriím, ale i pro zlepšení nálady. Speciálně vyšlechtěné typy bovinního colostra jsou užitečné při léčbě onemocnění tlustého střeva a chronických i infekčních průjmech.

Díky vysokému obsahu růstových faktorů si bovinní colostrum dopřávají například atleti. Přispívá totiž ke zvýšení výkonu a zrychluje regeneraci svalů. Nejen sportovcům také pomáhá snížit počet nemocí spojených s horními dýchacími cestami.

Mlezivo najdeme také v kosmetice. Díky hydratačním účinkům má výrazný protistárnoucí efekt a svým protizánětlivým působením dokáže zatočit s akné.

Užívání bez vedlejších účinků. Třeba v čokoládě

Ajurvédské medicíně je blahodárnost bovinního colostra známá již tisíce let, v naší společnosti se těší oblibě teprve chvíli. Bez vedlejších účinků ho užívají děti i dospělí. A podává se také zvířatům. K dostání je většinou sušené v tabletách, případně v podobě kosmetických výrobků. Při výběru je důležité dbát na původ. Nejvíce benefitů má mlezivo v BIO kvalitě, modifikované verze ztrácejí cenné účinky.

V té nejvyšší kvalitě od českých kraviček si můžete colostrum vychutnat v čokoládě IMUNO a ve větší koncentraci v doplňku stravy COLOSTRUM, která již v pěti gramech pokryje celou denní dávku aktivních látek.

Smlsněte si a podpořte své zdraví.