Ostropestřec mariánský je až třímetrový bodlák s fialovou čepicí. Impozantní je nejen svým vzhledem, ale i účinky na lidské zdraví. Jde totiž o jednu z nejlepších bylin na regeneraci jater.

Léčí játra i žlučník. Pomáhá při otravách i po operacích. V kombinaci s ostatními bylinami chrání zažívací orgány. Ostropestřec je jedna z nejlepších látek na regeneraci jater. Ostropestřec mariánský je až třímetrový bodlák s fialovou čepicí. Pokud si ho natrháte na procházce, raději jím ozdobte vázy na stole, nebo nechejte usušit. Připravit z rostliny jakýkoliv produkt doma je totiž poměrně náročné. Jeho semínka, která jsou nejprospěšnější, se ukrývají v hustém chmýří, ze kterého je musíte obrat. Proto si raději kupte semínkový čaj, anebo rovnou čokoládu s ostropestřcem. Zaženete tak chuť na sladké, a ještě uděláte dobře svému tělu.

Ačkoli pochází z teplejších končin, dnes můžeme ostropestřec potkat ve volné přírodě i u nás. Poznáme ho podle typických temně zelených listů s bílými skvrnami a fialových květů. Jejich plodům, podlouhlým hnědým semenům, říkáme nažky. Na rostlině je můžeme najít koncem léta zachumlané v hustém chmýří. Právě semena obsahují nejvíce prospěšných látek.

Tip: Na procházce natrhaný ostropestřec nepreparujte. Usušený ve váze vypadá skvostně. Nažky si můžete koupit, dělá se z nich čaj.
Nebo sáhněte po čokoládě s ostropestřcem. Výhoda oproti čaji? Skvělá chuť!

Léčebné účinky Ostropestřce

Bylina se při léčení využívá od nepaměti. Nejen v semínkách, ale i v listech a kořenu se skrývají léčivé látky. Hlavní je sylimarin, dále některé aminokyseliny, cukry a množství oleje s vyšší podílem nenasycených mastných kyselin. Jejich kombinace v rostlině působí jako ochrana jater, ovlivňují tvorbu žluči a její distribuci.

Právě proto se užívá zejména pro léčbu nemocí jater a žlučníku a tím přispívá k normální látkové výměně, při chronických otravách, léčení jejich následků, gynekologických potížích či při běžném píchání v boku, anebo při pití většího množství alkoholu.

Před použitím rozdrtit

Semena ostropestřce se používají drcená či mletá. Bylinkáři z nich připravují čaj i koncentrovanější lihovou tinkturu. Účinné látky se nejlépe vstřebávají po smíchání s olejem nebo mléčným cukrem.Často se ostropestřec kombinuje s dalšími bylinami, které mají příznivý vliv na zažívací orgány – především s kopřivou dvoudomou, rakytníkem řešetlákovým a borůvkami. Právě v této formě je obsažený ve funkční čokoládě BEAUTY.

Ostropestřec nemá žádné výraznější nežádoucí účinky a jeho blahodárnost potvrdí jakýkoliv bylinkář.

ZDROJ: Janča J., Zentrich Josef A., Herbář léčivých rostlin, 3. díl. 1994. Praha.

Smlsněte si a podpořte své zdraví.